Potęga podświadomości

Siła pozytywnych myśli kluczem do zdrowia i szczęścia każdego człowieka

Podział umysłu ludzkiego był już znany od czasów Arystotelesa i Hipokratesa. Starożytni lekarze byli całkowicie przekonani o istnieniu podświadomości. Badania Zygmunta Freuda nad procesami podświadomymi pogłębiły wiedzę o ludzkiej psychice. Dowiedziono, że istnieje związek między ciałem a umysłem.
Stanowią jedność, ale istnieje komunikacja pomiędzy nimi zapewniająca utrzymanie homeostazy czyli wewnętrznej równowagi. Do tej komunikacji wykorzystywane są drogi nerwowe, hormonalne i biochemiczne.

Czytaj dalej Potęga podświadomości

Natura choroby alkoholowej …

Natura choroby alkoholowej w aspekcie psychologicznym i metoda jej leczenia

autor: Wojciech Górecki

Zainteresowanie szkodliwymi skutkami nadużywania alkoholu i poszukiwanie sposobów radzenia sobie z nimi ma bardzo długą historię, niewiele krótszą niż pisana historia cywilizacji. Nowoczesne podejście do tych problemów ma zaledwie pół wieku. Jednym z radykalnych zagrożeń człowieka są różne formy uzależnienia. Najczęściej występują uzależnienia chemiczne od alkoholu, niektórych narkotyków i innych substancji.

Czytaj dalej Natura choroby alkoholowej …

Transdukcja informacji w uzdrawianiu, terapii i hipnozie.

autor: Wojciech Górecki

Pojęcie transdukcji odnosi się do transformacji czyli przeistoczenia energii lub informacji z jednej formy w inną. Np. wiatrak zamienia energię wiatru na energię mechaniczną obracających się skrzydeł. Tą mechaniczną energię skrzydeł można wprowadzić do generatora i przeistoczyć w energię elektryczną, którą można zamienić na energię świetlną żarówki.

Czytaj dalej Transdukcja informacji w uzdrawianiu, terapii i hipnozie.

Stres

autor: Wojciech Górecki

Stres jest konieczny do dobrego funkcjonowania człowieka, z natury jest naszym sojusznikiem, a nie wrogiem. Przy chwilowym, zwiększonym obciążeniu organizmu, stres przechodzi w tzw. eustres, czyli w czynnik pozytywny dla życia osobnika, dodający mu sił i pozwalający na adaptację do trudnych warunków. Umiarkowany stres jest bowiem mechanizmem naturalnego wyzwalania w organizmie energii obronnej, niezbędnej do zachowania życia. Stąd też nie wszystkie sytuacje stresowe prowadzą do chorób czy zaburzeń funkcjonowania człowieka.

Czytaj dalej Stres